Sık Sorulan Sorular

Bir web sitenizin olabilmesi için öncelikle "firmaniz.com" şeklinde bir isim belirlemeniz gerekmektedir. Belirlediğiniz bu ismi (Alan adı) kullanabilmeniz için alan adını kendi adınıza tescil ettirmeniz gerekmektedir. Alan adı tescil servisi bu hizmeti kapsamaktadır. 

Alan adları satın alınamazlar, sadece belirli bir kullanım süresi için tescil edilebilirler (minimum 1 yıl). Alan adınızı tescil süresi bitiminde yenilemediğiniz taktirde alan adınızı bir başkası tescil edebilir.

Web sitenizi daha sonra oluşturmak istiyorsanız tescil ettirdiğiniz alan adı için daha sonra da hosting hizmeti satın alabilirsiniz.

Hosting (Barındırma) hizmeti bir web sitesi sahibi olabilmeniz için gerekli olan temel hizmetleri sunar. Genel olarak web sitenizi oluşturan dosyaların (html,php dosyaları, resimler, dökümanlar ...vb) yayınlanmasını, e-posta adreslerinizin barındırılması gibi ana hizmetleri kapsar

Hosting hizmeti FTP, E-posta, Antivirüs,AntiSpam, Ziyaretçi istatistikleri ve DNS servislerini içermektedir.

Dünyada kullanımı en yaygın olan alan adı (domain name) uzantıları sırası ile com net ve org olarak sıralanabilir. Ancak tescil ettirmek istediğiniz alan adı için sadece .com uzantısı tescil ettirmeniz ileride markanız veya web siteniz için sakıncalı bir durum oluşturabilir. Bir başkası sizin tescil ettirmediğiniz isimleri tescil ettirip kullanabilir, bu kasıtlı bir durum olmasa dahi markanız açısından rahatsızlık verici olabilir. 

Bu duruma bir örnek vermek gerekirse; sadece mehmetemlak.com adresini tescil ettirdiğinizde, bir başkası mehmetemlak.net, bir diğer kullanıcı ise mehmetemlak.info adreslerini tescil ettirebilir ve aktif olarak kullanabilir. Özellikle com net org vb. gibi gTLD ler ilk gelen alır prensibi ile tescil edildiğinden, bu alan adları üzerinde artık hiçbir hak iddia etmeniz mümkün olmayacaktır. 

Dolayısıyla bir alan adı tescil ettirirken eğer müsait ise firmaniz.com firmaniz.net firmaniz.org firmaniz.info gibi yaygın kullanılan bütün uzantıları bir grup olarak birlikte tescil ettirmeniz tavsiye edilir. 

".com" uzantısının müsait olmadığı durumlarda com.tr info.tr biz.tr gibi alternatifleri de birlikte tescil ettirebilirsiniz.

Müşterilerimize her zaman en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmak istediğimizden sunucularımızda sadece ByTeknoloji ekibi tarafından yazılan web site ve sistemleri yer almaktadır. Bunun dışında diğer müşterilere Hosting ( Barındırma ) hizmeti verilmemektedir.

ByTeknoloji Kurumsal Çözümler olarak firmamızdan sadece web hizmeti alan müşterilerimize Hosting ( Barındırma ) satışı yapılmaktadır.